Helyum Gazı Nerelerde Kullanılır?

Helyum Gazı Nerelerde Kullanılır?

Helyum Gazı Nerelerde Kullanılır?

Havadan hafif bir gaz olduğundan dolayı, uçan balon şişirmede sıklıkla tercih edilir. Doğum günü partisi ve diğer eğlence aktivitelerinde, uçan balonlar sıklıkla tercih edilir.

Ayrıca meteoroloji balonlarının şişirilmesinde de kullanılır. Büyük firmaların reklam aracı olarak kullandıkları,  zeplinlerin yükselmesinde de helyum gazı kullanılır.

Yukarıda sayılan tüm etkinliklerde kullanıldığı ve özellikle uçan balonlarda kullanıldığından dolayı, uçan balon gazı olarak da adlandırılır.

Ayrıca helyum gazı, roket yakıtlarının sıkıştırılmasında kullanılır. Kısıtlı da olsa kaynak işlemlerinde kullanılır.

Derin dalışlarda, dalış tüplerinde de helyum gazı kullanılır. Gıda sektöründe de çeşitli minerallerin elde edilmesinde helyum gazından yararlanılır.

Maden sektöründe de sıklıkla kullanılan bir gazdır. Silisyum kristalleri, titanyum ve zirkonyum elementlerinin çıkarılmasında da kullanılır. Ayrıca germanyum elementinin elde edilmesinde kullanılır.

Helyum Gazının Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

Hafif bir gaz olmasından kaynaklı oldukça kullanışlı bir element olmaktadır. Sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. İkinci Dünya savaşında kullanılan Zeplin taşıtında uçurmak üzere kullanılmıştır. Günümüzde ise uçan balonlarda ve balon hava taşıtlarında kullanılmaktadır. Roket yakıtlarının rokete zarar vermemesi için, yakıtların sıkıştırılması için de kullanılmaktadır. Yine deniz altına yapılacak derin dalışlarda da helyum gazı tüplerin içerisinde kullanılmaktadır.

Astrolojide yıldızların yaşını tespit etmek için içerisinde bulunan helyum oranı hesaplanmaktadır. Çünkü bir yıldız yaşlandıkça helyum gazı açığa çıkmaktadır. Sanayi ortamında da helyum gazının kullanıldığı alanlar bulunmaktadır. Bunlardan biri kaynak yapımında kullanılan bir gaz olmaktadır. Demirde ya da hafif metal kaynağında da helyum gazının kullanıldığı görülmektedir. Bu kapsam helyum gazı fiyatı kullanıldığı alana göre değişmektedir.

Helyum Gazı Fiyatları Ne Kadardır?

Sanayide ve kullanıldığı alanlara göre helyum gazı fiyatı değişim göstermektedir. Kullanılacak alanda helyum’un basıncı miktarı ve işlenmiş hali fiyatını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kaliteli ve kullanışlı helyum gazının üretiminde tetragaz olarak, ihtiyaç duyulan her alanda üretim yapmaktadır. Özellikleri itibariyle sıvı hale getirildiği durumlar olan helyum’un sıvı hale getirildiğinde aşırı iletken halinden yararlanılmaktadır.

Helyum gazının özelliklerinden kullanılacağı alana göre kullanılmaktadır. Kullanılacak her türlü sanayi veya eğlence alanında gerekli hali ve miktarı en ekonomik olarak sunulmaktadır. İhtiyaç duyulan alana göre kullanışlı ve ekonomik olmasının sebebi tetra gaz alanında geniş hizmet yelpazesi olmasından kaynaklanmaktadır.  Bizlerle iletişime geçmek için tetra gaz iletişim bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir