Yenilebilir Enerji Sistemleri Nedir?

Yenilebilir Enerji Sistemleri Nedir?

Yenilebilir Enerji Sistemleri Nedir?

Yenilebilir enerji sistemleri kaynakları sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerjidir. Yenilebilir Olmayan Enerji sitemleri ise; kaynakları ise tükenen kaynaklarından enerji kaynaklarından elde edilen enerjidir.

Yenilenebilir Olmayan Enerji Türleri Nelerdir?

Nükleer Güç İstasyonları radyoaktif atık üretir. Bu atıklarda bulunan eser miktardaki Uranyum ve Plütonyum geri dönüştürülür. Geri dönüştürülen Plütonyum bomba yapımında da kullanılabileceği için stratejik önemede sahiptir. Nükleer atıklar binlerce yıl ışıma yapabileceklerinden ötürü önemli problemlere sebep olabilirler. Yüksek radyoaktivite niteliğine sahip atıklar cam ile kaplanarak stabilize edilir ve sızıntı tehlikesi bertaraf edilir. Atıkların bertaraf edilmesinde kullanılan diğer bir yöntem ise jeolojik olarak kararlı olan bölgelerde yer altına gömmektir. Günümüzde önerilen diğer bir yöntem ise su seviyesinin derin olduğu okyanuslara atılmasıdır.

Yenilenebilir Enerji Sistemleri Nelerdir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 • Güneş Enerjisi:  Solar Isıtma, solar güç istasyonları, fotovoltaik hücreler
 • Rüzgar Enerjileri
 • Biyo Kütle Enerjileri
 • Hidro Enerji
 • Jeotermal Enerji
 • Dalga Enerjisi

Güneş Enerjisi Nedir?

Dünya üzerinde en temiz yenilebilir enerji olarak sayılabilen güneş enerjisi aslına bakacak olursak ısıma enerjisi olarakta ismi söylenebilir. Burdan gelen enerji türünün büyük bir kısmı hidrojenden oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı yeryüzünün en temiz yenilebilir enerji kaynağı olarak biliniyor. Güneşin içerisinde bulunan hidrojenlerin helyuma dönüşmesi sırasında açığa çıkan ısıma enerjileri güneş enerjisi olmaktadır. Bu ısıma enerjisi dünya dışarısında bu enerji nerdeyse sabittir ve 1370W/m2 gücüne sahiptir. Bu güçle birlikte yeryüzündeki gücü max. 1100 W/m2’dir. Bu ısıma enerjisi güneş panelleri sayesinde elektrik enerjisinede çevrilmektedir. Bunu yapan sistemlerde Güneş paneli sistemi ve solar panel sistemi olarakta isimleri halkımız arasında bilinmektedir. Tetragaz olarak Güneş enerjisi sistemleri ve solar enerji sistemleri üretimini yapmaktayız. Siz değerli müşterilerimize en iyi kalite ve en iyi hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

 • Güneş Enerjisinin en temiz yenilebilen enerji kaynağı olması en büyük avantajıdır.
 • Tükenmeyen enerji kaynaklarından biridir.
 • Enerjiye ihtiyaç duyulduğunda hemen her alanda kullanılabilmesi çok büyük bir kolaylıktır.
 • İşletme maliyeti oldukça az olmakla birlikte çok uygundur.
 • Güneş enerji sistemi doğaldır ve çevreci enerji kaynağıdır. Çevreye de zararı yoktur ve atık olmaz.
 • Dışarıya bağımlı değildir ve kendi enerjisini Güneş enerji sisteminden oluşturmaktadır. Ekonomik yönden çok uygundur.

Yenilebilir enerji sistemleri mizi tetragaz firmamızın sayfasında bulabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir