Endüstriyel Karışım Gazları

Endüstriyel Karışım Gazları

Endüstriyel Karışım Gazları Nedir?

Endüstriyel karışım gazları günümüz sanayilerinde çeşitli amaçlar için kullanılabilen gazların karışımlarına verilen isimdir. Endüstriyel karışım gazları, ihtiyaç olan gazların belirli yüzlerde karıştırılması ve tüplere basınç yardımlarıyla tüplere doldurulmasıyla elde edilmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan karışım gazları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır;

Argon ve Helyum Karışım Gazları:

Argon ve helyum karışım gazlarının potansiyellerini arttırmak için oluşturulan karışım gazlarıdır. %80 helyum gazları ile %20 argon gazının karıştırılmasından meydana gelmektedir.

Helyum & Karbondioksit & Argon ve Oksiyen Karışım Gazları

Helyum gazları, argon ve karbondioksit gazları, kısa ark boyunca kaynak banyosundan sonra güçlendirildikten sonra güçlerini arttırmak amacıyla karıştırılmaktadır. %90 helyum olmak üzere %7,5 argon ve %2,5 karbondioksit gazı karıştırılmaktadır. Bu karışımlar kısa kaynaklarında oluşan arkların aktif olarak kullanılabilmesi için yapılmaktadır. Ayrıca kaynak banyosundan yeterli atmosfer oluşturulur ve paslanmaz çeliklerin özelliklerini de saklayabilmesini sağlamaktadır. Endüstriyel gaz karışımlarından bir diğer karışım gazı içeri ise, %69 Argon, %30 Helyum ve %10 Oksijen karışım gazı dır. Kaynak banyosunun artırılması için kullanılmaktadır. Sprey şeklinde ve darbeli şekilde uygulanan arkların daha verimli şekilde oluşmasını sağlamaktadır.

Argon ve karbondioksit karışım gazları: Yalnızca karbondioksit gazı ile yapılan kaynaklar, dikiş yüzeylerinin üstünde düzgün olmaması ve aşırı taşma gibi olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Bu olumsuz sonuçları gidermek adına karbondioksit karışım gazlarına, %30 oranında Argon gazı karıştırılmaktadır. Böylece kaynak parçalarının daha iri taneler olarak gerçekleşebilmesi sağlanır ve fazla olan taşma oranlarını azaltmış olacaktır.

Endüstriyel Karışım Gazları Nasıl Elde Edilmektedir?

Endüstriyel karışım gazları, basınçlı hava ve özel mixerler, karışım gazı elde etmekte kullanılmaktadır. Özel mixerlerin yardımlarıyla gazlar, gereken miktarda depolandıktan sonra karışım işlemleri yapılmaktadır. Basınçlı hava düzenekleri ile de tüplere dolum işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Karışım gazları yapılırken karışım gazı türleri göz önünde kesinlikle bulundurulmalıdır.

Ayrıca karışım gazları hazırlanırken, karışım gazı güvenlik formları bulundurulur ve en çok kullanılan karışım gazları, kaynak karışım gazlarıdır.

Karışım gaz karıştırıcı kullanılarak yapılan karışımlar, uzman kimyagerler tarafından gerçekleştirilir. Kimyagerlerin bu karışım esnasında gerekli tetkikleri yapması kesinlikle zorunludur. Karışım gazı regülatörü yardımıyla gaz oranları ayarlanmaktadır. Çelik tüpler ve endüstriyel karışım gazlarının depolanması ve doldurulması için kullanılmaktadır.

Karışım gazları olarak gaz uygulamaları bölümünü de gözden geçirmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yerinde gaz tedarik sistemleri bölümümüzden de faydanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir