Endüstriyel Gazların Üretimi

Endüstriyel Gazların Üretimi

Endüstriyel gazların üretimi nasıl gerçekleşiyor? Bu soru çoğu kişinin aklına gelmiştir belki de. Endüstriyel gazların üretiminden yana gelin bu konuyu ele alalım. Endüstriyel gazların üretimi yönünde diğer yazılarımızı görmek için buradan ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel Gazların Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Endüstriyel gaz sektörleri, son yılların oldukça gelişmekte olan sektörlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Gelişime paralel olmakla da beraber endüstriyel gazların kullanım alanlarını genişlemiş ve birçok sektörden daha büyük hale gelmektedir. En çok kullanılan endüstriyel gazlara örnekler verecek olursak aşağıdaki şekilde örneklendirebiliriz;

Helyum Gazlar

Helyum gazlar ark ve lazer kaynaklarında kullanılmakla beraber, elektronik parçaların da üretimlerinde, sağlık sektörlerinde tanı ve teşhis işlerinde günümüzde kullanılıyor. Ayrıca sağlık sektörlerinde teşhis cihazlarında, gaz kaçağı tespiti yapan tesislerin ve tıptaki cihazlarda sıklıkla bu durumlara rastlanmaktadır.

Hidrojen Gazlar

Hidrojen gazlar birçok elektronik parçaların üretimlerinde ve kimya sektörlerinde sentez proseslerinde yardımcı olmaktadır. Sanayi sektörlerinde de yakıt hücrelerinde üretilen elektrik enerjisinde, metal ve cam sektöründe oksijen gazlarının uzaklaştırılmasında, bilimsel çalışmalarda laboratuvarlarda, sülfür gibi gazların çıkarılmasında kullanılmaktadır. Hidrojen gazlarının üretimlerinde tetra gaz olarak

Asetilen Gazlar

Asetilen gazlar daha çok sanayide kaynak işlemlerinde ve kaynak güçlendirme,kesme işlemlerinde kullanılmaktadır. Asetilen gazlar elektronik alanlarında parçala üretimlerinde, cam kalıplardan camların ayrılması işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca asetilen gazlar sağlık sektöründe de kullanılmaktadır. Pulmoner fonksiyon tanı tesislerinde ve araştırma laboratuvarlarda da kullanılmaktadır.

Karbondioksit Gazlar

Karbondioksit gazlar kaynak uygulamalarında koruyucu olarak, seramik ve cam yüzeylerini temizlemek için, metal yüzeylerin temizliklerinde ve bilimsel araştırmalarda da kullanılmaktadır. Karbondioksit gazlar sularda atıkların temizlenmesinde ve gıdaların soğutulma gibi işlemlerinde ayrıca her zaman olduğu gibi sağlık sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Oksijenler

Oksijenler, Lazer ve oksijen yardımıyla yapılan kesim işlemlerinde petrokimya uygulamalarından olan yen ürünlerinin üretilmesinde, elektronik sektöründe ve atık suların temizlenme yönündeki işlemlerinde kullanılmaktadır. Oksijenler gıda sektörlerinde ve paketleme işlemlerinde de kullanımları günümüzde görülmektedir.

Argon Gazlar

Sanayide uygulanan ısıl işlemlerde lazer teknolojileri kullanılarak cam ve ampül üretimlerinde, şarap üretimlerinde, sanayi içerisindeki temizleme ve bilimsek laboratuvar çalışmalarında kullanımları olmaktadır.

Azot Gazlar

Her türlü kaynak işlemlerinde, sanayi ve ısıl işlem gerektiren bütün uygulamalarda, sıcaklık kontrol ünitelerinde kullanılmaktadır. Ayrıca gıda sanayisinde dondurucu olarak sağlık sektöründe de kullanılmaktadır.

 

Tüm bu işlemleri detaylıca sizlere anlattık. Tetragaz olarak üretimini yaptığımız gazların diğer çeşitlerini görmek için Endüstriyel Gazlar bölümünden görebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir