Endüstriyel Gazlar ve Uygulamaları

Endüstriyel Gazlar ve Uygulamaları

Endüstriyel Gazlar Nelerdir?

Endüstriyel gazlar ve çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Sıvı azotlar,
  • Oksijen gazlar,
  • Karbondioksitler,
  • Kaynak Gazlar,
  • Asetilenler,
  • Hidrojen gazlar
  • Helyum gazlar

Yukarda belirtmiş olduğumuz gaz çeşitleri en çok kullanılan gaz çeşitleri arasında bulunmaktadır. Endüstriyel gaz çeşitleri arasında neler yer almaktadır şeklinde soracak olursanız sıralamış olduğumuz gaz çeşitleri bulunmaktadır. Peki akıllara gelecek bir diğer sorunuza cevap verelim;

Endüstriyel Gazlar ve Özellikleri Nedir?

Endüstri sektörlerinde en çok kullanılan gaz çeşitleri endüstriyel gazlarının özellikleri şu şekildedir;

Sıvı azotlar

Sıvı azotlar Atmosferlerde %78 oranında bulunmaktadır. Sıvı halindeyken oldukça soğuk olan bu çeşit sıvı azotlar emniyetli bir şekilde soğutucu işlevlerine sahiptir. Renkleri yoktur. Ayrıca zerre kadar hiçbir kokusu bulunmamaktadır. Bu çeşit sıvı azotların kokularının olmaması ve renklerinin olmaması büyük ölçüde avantaj sağlamaktadır.

Oksijen Gazlar

Reaktif özelliklerine sahip olan oksijen gazları birçok gaz ile reaksiyonlara girebilir. Yanıcı özelliklerinden dolayı endüstri sektörlerinde yoğun olarak kullanılabilir. Oksijen gazları çok önemli bir özelliğe sahiptir.

Karbondioksitler

Yüksek soğutma kapasitesine sahip olan karbondioksitler, havadan 1.5 kat daha ağırlıkları bulunmaktadır. Karbondioksitler su içerisinde de kolayca çözünebilmektedir. Ayrıca asidik özellikleri de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı karbondioksitlerin önemini bir kez daha iyi anlamış olduk.

Asetilenler

18 atmosfer basıncında ve 1 derecede sıvı hale dönüşebilen asetilen, sıvı halde bulundurulması son derece tehlikeli ve ölümcül sonuçlara sebep olabilmektedirler. Asetilenlerin tehlikesinden dolayı deneme yanılma gibi testlerden kaçınmamız gerekmektedir.

Hidrojen Gazları

-253 derecede sıvı hale getirilebilen gazlar arasında hidrojen gazları bulunmaktadır. 0 derecenin altında 253 derecede sıvı olabilen bu gaz çeşiti hidrojen gazlar, enerji değeri 2,1 kg doğalgaz ve 2,8kg petrole eş değerdirler. En çok sudan elde edilebilmektedir. Hidrojen gazları günümüzde çok önemlidir.

Helyum Gazlar

Helyum gazları -269 derecede sıvı hale getirilebilmektedir. Doğadaki en soğuk elementlerden biri olan helyum gazları, endüstriyel gaz uygulamalarında da kullanılabilmektedir. Doğadaki en soğuk element olan helyum gazları, yanıcı ve patlayıcı özelliklerine sahiptir. Isı iletkenliği oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı helyumlarının tehlikesinin farkına varılmalıdır.

Hizmetlerimiz arasında bulunan Endüstriyel Gazlar ı görmek için tıklayın.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir